Mint írták, az oktatási államtitkárság ismeri a MET közoktatás területén kifejtett sokrétű tevékenységét, egyebek mellett a halmozottan hátrányos helyzetű diákok nevelése-oktatása terén.
Az oktatási államtitkárság hangsúlyozta: fenntartótól függetlenül biztosítja az állam a pedagógusok és a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők bérét az új nemzeti köznevelésről szóló törvény alapján. Ezenfelül pedig a szaktárca köznevelési szerződést köt a MET-tel azon tevékenységek vonatkozásában, amelyek valóban a társadalmi felzárkózást szolgálják – tették hozzá.
Iványi Gábor a nepszava.com hírportálon múlt pénteken közzétett nyilatkozatában azt írta: az egyházi törvény következtében önhibáján kívül „tisztázatlan jogi helyzetbe – már nem egyház és még nem egyesület – kényszerített MET” az államtól átvállalt oktatási, szociális és karitatív tevékenységét erősen csökkentett financiális háttérrel ugyan, de változatlanul folytatja.
A 32 tanintézményt – ahol csaknem 3000, többségében halmozottan hátrányos helyzetű diák tanul – fenntartó MET vezetője akkor felvetette a kérdést: mikor és milyen feltételekkel kíván az állam velük megállapodást kötni iskoláikat illetően, illetve mi lesz a tanulók és családjaik, továbbá az intézményekben foglalkoztatottak további sorsa.